לא ישנים מספיק? זה משפיע על העור שלכם. כך תתקנו את זה

לא ישנים מספיק? זה משפיע על העור שלכם. כך תתקנו את זה


אם אתם לא ישנים מספיק בלילה, לא רק שאתם עלולים להיות עצבניים, חלושים ולאכול יותר – זה עלול גם לגרום לכם לקמטים, התפרצויות אקנה ואפילו פיגמנטציה.

המונח “שנת יופי”, כך מסתבר, הוא מדויק, שכן במהלך שינה איכותית יורדות רמות הורמון הסטרס קורטיזול, דבר המאפשר לתאי העור להתחדש ולהשתקם. שנת הלילה המומלצת בהיבט זה, היא בין 6 ל-7 שעות של שינה רציפה.

בלילה העור אינו חשוף לרדיקלים חופשיים ולשמש, כך שמנגנוני ההגנה מוחלפים במנגנוני התחדשות. ומנגד, מחסור בשינה משאיר את רמות הקורטיזול גבוהות ופוגע במנגנון החידוש של העור. בנוסף, רמות גבוהות של קורטיזול גורמות לפירוק מהיר יותר של קולגן, שהוא אחד המרכיבים החשובים ביותר לעור מוצק ו”צעיר”.

בנוסף להזדקנות עור המואצת והנפיחות המאפיינות מחסור בשינה, חשוב לדעת כי גם מצבי אקנה ואפילו פיגמנטציה עלולים להתפרץ או להחמיר בשל מחסור בשינה. כמו כן, מחקרים מראים קשר ישיר בין בעיות עור כגון אטופיק דרמטיטיס וסבוריאה לבין סטרס, שבמקרים רבים עלול להיגרם או להחריף בעקבות מחסור בשינה.

המונח “שנת יופי”, כך מסתבר, הוא מדויק, שכן במהלך שינה איכותית יורדות רמות הורמון הסטרס קורטיזול, דבר המאפשר לתאי העור להתחדש ולהשתקם.

איך לשקם את העור אם אי אפשר לישון מספיק?

יש להתייחס לשינה טובה ואיכותית כמרכיב מהותי בשגרת הטיפוח שלנו, כזה המשפיע רבות על מראה ובריאות העור שלנו, אך יש לקחת בחשבון שלא לכולם ניתנת האפשרות לשנת לילה רציפה, כמו למשל הורים לתינוקות שנוטים לקום מספר פעמים במהלך הלילה ואנשים הסובלים מנדודי שינה. אז איך בכל זאת ניתן להגן על העור במקרים בהם לא מתאפשרת שנת לילה איכותית ורציפה? יש מספר צעדים בהם מומלץ לנקוט, כדי להגן על העור במצבי סטרס או מחסור בשינה:

1. זמן השינה הוא זמן אידאלי לספיגת רכיבים פעילים. שגרת הטיפוח בערב צריכה לכלול ניקוי  טוב של הפנים לפני השינה ולאחריו שימוש בקרם לילה בעל רכיבים פעילים, מחדשי עור
מבוססי רטינול, חומצות או תכשירים מבוססי פפטידים.


2.  בבוקר חשוב לחזק את מנגנוני ההגנה של העור. תכשירים נוגדי חמצון, סרום עם ויטמין C, מסכות ויטמין C ואנטי אוקסידנט, יגנו על העור גם אם הוא נתון בלחץ.


3.  חומצה היאלורונית היא אנטי אוקסידנטית, וכן חומצות שומן כמו אומגה 6. מומלץ להשתמש גם בהן.


4.  ומה לגבי ה”שקיות” וה”שחורים” מתחת לעיניים? בשוק קיימים תכשירים שונים המקלים זמנית על נפיחות סביב העיניים. את הכהויות מומלץ לבדוק, לעתים נגלה שמדובר בפיגמנטציה וחשוב לטפל בה.