5 ויטמינים שכל אשה חייבת להכניס לתפריט שלה

5 ויטמינים שכל אשה חייבת להכניס לתפריט שלה


כיום נשים רבות מגלות מודעות רבה לבריאות ומקפידות על תוכנית תזונה בריאה. תפריט בריא, בין השאר, כולל בתוכו שילוב נכון של ויטמינים. נשים בכל הגילאים, בכל משקל ובכל רמת פעילות צריכות לצרוך מגוון רחב של ויטמינים כדי להגיע לבריאות אופטימלית ולמנוע סוגים שונים של בעיות בריאותיות.

1. ויטמין A - מכיל נוגדי חמצון.

נשים בכל הגילאים צריכות ויטמין A, מאחר והוא מסייע בבנייה וחיזוק העצמות, שיניים, רקמות רכות, עור והקרומיים הריריים. ויטמין A גם מפחית את הסיכון למחלות כרוניות, משפר את הראייה, מאט את תהליך ההזדקנות ומחזק את המערכת החיסונית. מזונות עשירים בויטמין A כוללים: גזר, דלעת, מלון, משמש, עגבניות, אבטיח, גויאבה, ברוקולי, קייל, פפאיה, אפרסק, פלפל אדום, תרד, ביצים, כבד וחלב.

2. ויטמין B2 - חיוני לבריאות טובה, התפתחות תקינה ולחילוף החומרים.

הוא מסייע לקבלת אנרגיה ולחיזוק המערכת החיסונית, כמו כן הוא מפחית עקצוצים וחוסר תחושה בחלקי הגוף, חרדות, לחץ נפשי ועייפות. מחסור בויטמין B2 יכול להשפיע על חילוף החומרים על המערכת החיסונית וכמו כן על תפקודים עצביים אשר יכולים לגרום לעיניים ולשון חיוורים, כאב גרון, כיבים בפה, סדקים בשפתיים, עור יבש, קמטים וגירודים בעור. מזונות עשירים בויטמין B2 הם: בשר אורגני, גבינה, חלב, יוגורט, ירקות עליים, שמרים, ביצים, פולי סויה, שקדים, אגוזים ופטריות.

3. ויטמין B9

ידוע גם כחומצה פולית, חיוני לנשים מאחר והוא מסייע במניעת מחלות לב, לחץ דם גבוה, אלצהיימר, דיכאון, סרטן ואובדן זיכרון. הוא גם מסייע בשיפור בריאות המוח, התפקוד התאי ומקדם את הפוריות והתפתחות העובר במהלך ההריון. מחסור בויטמין B9 בנשים בהריון עלול לגרום לנזק בצינור העצבי של התינוק. מזונות עשירים בויטימין B9 כוללים: ירקות עם עלים ירוקים כהים, מיץ תפוזים, אספרגוס, מלון, תותים, שעועית, קטניות וביצים.

4. ויטמין D

מסייע בשמירה על עצמות חזקות. ויטמין זה גם מפחית את הסיכון למגוון סוגים של טרשת. דלקת מפרקים וסוגים שונים של סרטן. הויטמין מפחית תסמינים קדם וסתים ושומר על הראייה שלך. מחסור בויטמין D עלול להחליש את העצמות אך חשיפה יומית קצרה לשמש יכולה לתת לנו את הכמות הדרושה של ויטמין D. יש לחשוף כמה שיותר חלקי עור גדולים לשמש כדי לקבל את הויטמין. יש להגביל את החשיפה לשמש לעד 15 דקות. בנוסף, מזונות עשירים בויטמין D הם דגים שמנים, כבד וביצים.

 

5. ויטמין C

ידוע כמחזק הרשמי של המערכת החיסונית, לויטמין C יש מספר יתרונות בריאותיים לנשים. הוא מסייע בזירוז תהליכי החלמה, מקדם התפתחות רקמות ומפחית את הסיכון לסוגים מסוימים של סרטן, מחלות לב ונזק לרקמות. הוא גם בעל תפקיד מרכזי בהיווצרות תאי דם אדומים. מזונות עשירים בויטמין C הם ברוקולי, אשכולית, קיווי, תפוז, פלפל, תפוח-אדמה, תות-שדה, נבטים ועגבניות.